Історія ФСТ «Динамо»

Фізкультурно – спортивне товариство «Динамо» в Закарпатській області створено в 1946 році, і є самою молодою організацією центральної ради ФСТ «Динамо» України.

За цей час спортсмени – динамівці внесли значний вклад в становлення і розвиток фізичної культури та спорту в області, неодноразово досягали успіхів на різного роду завданнях, ставали на них переможцями та призерами з різних видів спорту.

В післявоєнні роки особливо популярними в області стають ігрові види спорту, в першу чергу футбол. Його розвитку в динамівських колективах фізкультури приділяють значну увагу. Так в 1946 році створюються футбольні команди «Динамо» в Ужгороді та Мукачеві, які здобули певних спортивних здобутків. Команда «Динамо» Ужгород вже в 1947 році стала переможцем кубка Української республіканської організації «Динамо», а в 1949 році зайняла 3 – тє місце в першості УРСР по футболу. Динамівські футболісти Мукачева в 1950 році перемогли в першості УРСР, а в 1951 році здобули 3 – тє місце. Збірні футбольні колективи динамівців Закарпаття в 1951 та 1952 роках перемогли на республіканських кубкових футбольних турнірах, які проводило міністерство внутрішніх справ УРСР.

Не менш популярним в динамівських колективах фізкультури став і волейбол, як один з найбільш масових видів спорту. В Ужгороді було створено динамівську збірну команду області, яка своїми спортивними здобутками стала відома далеко за межами області.

Три роки поспіль, з 1956 по1959 роки, динамівська збірна команда області з волейболу здобувала перемоги та посідала перші місця в чемпіонатах Української республіканської організації «Динамо»  України, а в 1958 році представляє республіканську організацію на Всерадянському чемпіонаті «Динамо». На цих змаганнях, наші спортсмени поступились тільки волейюольній команді м. Москви. В цьому ж 1958 році закарпатські волейболісти здобули перемогу в турнірі I – ої Спартакіади  Української республіканської організації «Динамо». На протязі багатьох років динамівські волейболісти успішно виступали на республіканських та всерадянських змаганнях

Профілюючим видом спорту в обласній організації стало фехтування. В цьому виді спорту досягнуто неабияких успіхів. Яскравим прикладом є блискучі виступи почесного майстра спорту СРСР з фехтування Поліни Ковач, переможниці Спартакіади УРСР в 1963 році, дворазового переможця Кубку УРСР з фехтування в 1964 та 1967 роках, срібного призера чемпіонату УРСР в 1963 році, яка також неодноразово приймала участь в чемпіонатах Європейського та міжнародного рівня.

Наступною видатною фехтувальницею стала Вікторія Титова – найуспішніша із Закарпатських фехтувальниць, яка ще в юнацькому віці- двічі виходила у фінал чемпіонату СРСР серед юнаків, в подальшому дворазова чемпіонка УРСР серед дівчат, призер чемпіонату республіки серед юніорів, чемпіонка центральної ради «Динамо», учасниця Олімпійських ігор у Барселоні.

Серед спортсменів сьогодення Герей Анатолій – молода надія Закарпатського фехтування, член збірної команди України, учасник Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро (2016р), який гідно виступає на змаганнях різного рівня.

На сторінки історії фізкультурно – спортивного товариства «Динамо» України в Закарпатській області внесли вагомий вклад і спортсмени -  динамівці  зі стрільби з лука. Перша сторінка якої належить першому в історії спорту на Закарпатті майстру спорту  міжнародного класу Андріані Дудинській, срібному призеру чемпіонату СРСР в 1967 році, члену збірної команди СРСР в період з 1967 по 1979 роки , неодноразовій учасниці міжнародних змагань.

Серед видатних спортсменів – динамівців зі стрільби з лука: Дуркота Марія, Ставіцкій Кароль, Крук Іван, Олексін Світлана, Тушканов Ігор, Ковачич Ільда, Шуфрич Нестор, Понамарчук Дмитро, Коваль Світлана .

Пластинін Григорій, Пластиніна Олена, Ізергін Герман – з легкої атлетики;

Сотніков Олег, Рибська Ірина, Рибалова Лілія, Калі Олександр, Решетар Ірина, Дикун  Степан, Горецький Сергій – з фехтування.

 Діючий тренерський склад Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо» виховує сьогоднішніх молодих спортсменів зі сподіваннями на те, що здобутки юних динамівців стануть гідним продовженням славних перемог ветеранів «Динамо».

Видатні здобутки динамівців не були б такими,якщо не заслуги в цьому керівного складу Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо»України.

Першим керівником Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо»України став:

               Мелкулов Андропік Халатурович

Він працював з 1946 по 1949 р.

При цьому проведення велика організаторська робота по створенню структури обласної організації, в тому числі колективів фізичної культури правоохоронців області. В великих містах області створювались спортивні секції популярних видів спорту. В місті Ужгороді розпочав працювати магазин «Спорттоварів» в центрі міста. Традиційними стають першості обласної організації з волейболу, легкої атлетики, гирьового спорту, Створена команда «Динамо» з волейболу, яка в подальшому стане неодноразовим чемпіоном та призером чемпіонату республіканської ради «Динамо».

 

З 1949р по 1959р Закарпатською організацією керував заступник голови:

                 Терентьев Микола Миколайович

При цьому почала працювати секція з фехтування.

В 1950 році динамівці стали першими чемпіонами області з цього виду спорту, та фехтування до сьогоднішнього часу є профіліруючим  олімпійським видом спорту, де Закарпатськими динамівцями досягнуті найвагоміші досягнення.

Терентьєв М.М. сприяв відкриттю магазина «Спорттоварів» в м. Мукачеві.

Велику участь в розбудові спортивно – тренувальної бази Закарпатської обласної організації приняв заступник голови: Калабухов Юрій Георгійович,  який керував організацією з 1989 по 1966 р.р.

В 1962 році проведена реконструкція будівлі в центрі м. Ужгорода, яка в сьогоднішній день є будинком фізкультури по вулиці Швабській.

Закладено стрілецький тир в одному з бувших кар`єрів міста Ужгорода, де  в подальшому побудовано єдиний в місті напівзакритий стрілецький тир. В цьому тиру підвищують свою майстерність в стрільбі всі правоохоронці міста та області.

 

 З 1966 по 1971 р.р. Закарпатською обласною організацією керував замголови    Стецович Василь Федорович

При ньому розпочала свою роботу секція з стрільби з лука, де в подальшому досягнуті гідні результати.

 

В цьому виді спорту найбільш видатна постать в динамівському русі  на Закарпатті стала діяльність  Шуфріча Івана Юлійовича, який керував організацією з 1971 по 1985 р.р.

Проведена велика модернізація всієї матеріально – спортивної бази. Добудовано стрілецький тир, який став центром підготовки спортсменів – кульовиків.

Будучи сам майстром спорту з великого тенісу, Шуфріч І.Ю. відбудовує в центрі Ужгорода найкращі, на той час, тенісні корти.

За час його керування в обласній організації нараховується найбільша кількість спортивних секцій, а значить і найбільша кількість тренерів.

На окраїні м.Ужгорода (с. Кінчеш) відкривається власна тренувальна база з кінного спорту, закуповуються породисті рисаки.

Це все сприяє підвищенню авторитету  Закарпатської обласної організації ФСТ «Динамо»України на Україні.

На цей період приходить пік розвитку динамівського руху на Закарпатті.

Найважчий період в діяльності обласної організації припав на час роботи Кричфалушій Івана Васильовича , який працював з 1985 по 1993 р.р. Розвал товариства «Динамо».Скорочення кількості секцій та тренерського складу. Участь в збереженні власності Закарпатської обласної організації, пошуках фінансування фізкультурно – спортивної діяльності.

Ці ж самі проблеми прийняв і наступний заступник голови Дуркота Ярослав Йосипович , який працював з 1993 по 1998 рік.

Майже на особистому ентузіазмі продовжувалась діяльність обласної організації. Все було зроблено, для збереження структури обласної організації, її основи – колективів фізичної культури (КФК).

Періодом відродження стає період керування обласною організацією заступником голови Коструб Валентином Георгійовичом, який керував організацією з 1998 по 2003 рік.

При цьому проведено капітальний ремонт будинку фізкультури в місті Ужгороді, його газофікація та реконструкція системи опалення та водопостачання. Налагоджено фінансування обласної організації. Регулярно проводяться фізкультурно – спортивні заходи, тренувальний процес. Збірні команди обласної організації приймають участь в усіх спортивних змаганнях, які проводить центральна рада ФСТ «Динамо» України. Проводяться роботи по створенню умов реабілітації спортсменів, розпочинає працювати масажний кабінет.

Успішну естафету відродження Закарпатської обласної організації приймає заступник голови Пантьо Михайло Михайлович. Починаючи з 2003 року розпочинає роботу, створення за особистою ініціативою Михайла Михайловича, дитячо – юнацька спортивна школа з відділенями фехтування, греко – римська боротьба, зимові види, художня гімнастика, відновлено стрільбу з лука.

При ньому налагоджено контакти  з рядом бізнес структур  для співпраці з наданням фінансової допомоги спортсменам в організації тренувального процесу та виступів для різного роду спортивних змагань.

Продовжив Михайло Михайлович і роботу по модернізації  та ремонту тренувальної бази обласної організації.